Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği programın amacı dünya çapında aranan mesleki bilgi ve beceriye sahip, yazılım projelerini yazılım mühendisliği prensiplerine bağlı olarak çözümleyen, analitik düşünme yeteneği, yaratıcı fikirleri ve ortak çalışmalardaki uyumu ile ön plana çıkan mühendisleri yetiştirmektir.

Programın avantajları; Yazılım mühendisliği şimdi olduğu gibi gelecekte de aranan bir meslek olacaktır. Zira yapay zeka, veri bilimi, robotlar, akıllı kentler, sürücüsüz arabalar gibi geleceğe şekil verecek teknolojiler yazılım mühendisliğinin alanlarıdır. Diğer mesleklerle kıyaslandığında bu alanda iş bulmak çok daha kolaydır ve mühendislerin yüksek ücretlerle çalışma imkânları vardır.

Programdan mezun olacak olanlar devlet dairelerinde, belediyelerde, özel şirketlerde, kendi iş yerlerinde ve eğitim kurumlarında istihdam edilebilirler. Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler sistem analisti, sistem mühendisi, tasarım mühendisi, web tasarım ve program uzmanı, bilişim teknolojileri uzmanı, uygulama programcısı, şirketlerin bilgi işlem merkezlerinde yönetim, veri yönetimi, bilgisayar destekli endüstriyel tasarım ve gerçekleştirilmesinde uygulama mühendisi, veri madencisi olarak iş bulabilecektir.